Ochutnejte páteční kávu s Jimem Stovallem
Mějte tu čest seznámit se…
Jim Stovall přišel o zrak před třicátými narozeninami vlivem vrozené vady. Tehdy upadl na své životní dno a mysl mu zaplnily ty nejtemnější myšlenky. Po nějaké době dostal do rukou audio knihu Myšlením k bohatství, kterou začal poslouchat znovu a znovu. Tato kniha a řada dalších změnily jeho pohled na celou situaci.
Pustil se do podnikání. Jim Stovall založil televizní společnost, která pro nevidomé připravuje k filmům narativní stopu s popisem děje na obrazovce. Poté začal Jim psát knihy. K dnešnímu dni jich vydal již téměř 50. Ze 14 vznikly filmy. Včetně legendární knihy 12 podmínek dědictví.
V současnosti žije Jim Stovall se svojí ženou Crystal v Tulse v Oklahomě. Vlastní řadu firem, cestuje a přednáší po celém světě a tyto jeho týdenní články čtou miliony lidí včetně vás. Nechť vás inspirují k poznání, že důležitější než vidět, je mít vizi.
Páteční káva s Jimem Stovallem
Ani o píď navíc (Quiet quitting)
V poslední době se na sociálních sítích objevuje fenomén. Je známý jako Quiet quitting (přístup k pracovním povinnostem. Tedy když člověk aktivně vykonává pouze to, za co je placen a nevykonává nic nad rámec svých povinností). Stejně jako ve většině případů i zde existují dvě strany mince. Jsou lidé, kteří zkrátka dělají minimum, které jejich práce vyžaduje. Neuvažují o tom, že by dosáhli něčeho nad rámec role, na kterou byli najati. A jsou lidé, kteří odmítají představu, že by se po nich vyžadovala práce navíc bez příplatku. Bez uznání nebo kompenzace za přesčasy.
V prvé řadě bych podotkl, že všichni zaměstnavatelé by se měli k zaměstnancům chovat tak, jak by si oni sami přáli, aby se s nimi zacházelo. V podnikání jsme úspěšní díky tomu, že zákazníkům poskytujeme kvalitní zboží a služby. A to se neobejde bez plně angažovaných a oddaných zaměstnanců.
Koncept
Pro zaměstnance však může být koncept Quiet quitting kontraproduktivní, ba dokonce škodlivý. Kromě toho, že škodíte organizaci, pro kterou pracujete, škodíte i sami sobě. Věřím tomu, že jak děláme cokoli, tak děláme všechno. Nemůžete očekávat, že když v kariéře budete podávat průměrné, nevýrazné nebo minimální výkony, budete pak mít skvělý osobní nebo rodinný život.
Jsem velkým fanouškem Napoleona Hilla a jedna z jeho nejpůsobivějších zásad úspěchu spočívá v tom, že děláte něco navíc. Dr. Hill svým následovníkům neradil, aby překračovali očekávání jen proto, aby dělali práci, za kterou nejsou placeni. Naopak věřil, že udělat něco navíc představuje klíč k profesnímu i osobnímu úspěchu a štěstí. Nejrychlejší způsob, jak získat lepší práci, je odvést lepší práci.
Ať už jste zaměstnanec nebo podnikatel, finanční úspěch často spočívá v tom, že děláte práci, za kterou nedostáváte zaplaceno. Abyste jednoho dne dostali zaplaceno za práci, kterou jste neudělali. Bez ohledu na své motivy by si jedinci spojení s konceptem Quiet quitting a veřejně to prezentují na internetu, měli uvědomit, že se stávají lidmi, kterými se obklopují, a že sociální sítě sledují i současní a budoucí zaměstnavatelé a spolupracovníci.
Je velmi důležité, abychom všichni promyšleně zvažovali, jak se identifikujeme a jak se prezentujeme světu. Koncept, kdy děláte co nejméně, abyste prostě přežili, neposlouží dobře ani vám, ani vašemu okolí.
Jak půjdete tímto dnem, udělejte něco navíc a sklízejte ovoce.
„Dnes je ten správný den!“